Auswest Fencing & Wrought Iron

Archive for October, 2014

WESTERN SPIRIT WA WOMENS MASTERS TEAM BOUND FOR PAN PACIFICS

October 28, 2014 By: Penny Category: State Teams and Programmes

The Western Spirit WA Women’s Football Team are off to the Gold Coast this Friday to compete in the 9th biennial Pan Pacific Masters Games. In 2012 the Games set a record of 12,200 participants from more than 30 countries. Masters Games rate as one of the top 5 sporting events in the world after the FIFA World Cup and Olympic Games.

WA: 2012 Gold Medal Winners at The Pan Pacific Masters Games Gold Coast

The Team will play up to 2 games every day from Sunday through to the finals the following Saturday. All games are being played at the Nerang Soccer Club between the beautiful Tamborine Mountain and Surfers Paradise on the Gold Coast. The ladies are playing in Division One of the 40+ womens competition. Of the 78 teams competing, there are 30 teams across 4 womens divisions. Teams have registered from all around the Oceania and Pacific region for this biennial event.

In the lead up, the Western Spirit pre tournament games results were
Win v Mandurah City Division One Metropolitan side
Loss to Fremantle United Division One Metropolitan side
Draw to Cockburn City State League side

There are four players in the current team from the winning World Masters Games Team that played in Italy in July last year (Tina Glasson, Penny TannerHoath, Sylvia Jenkins, Kerry Henry) and three gold medal winners including Tina Glasson, Kerry Henry and Michelle Colebrook from the previous Pan Pacific Tournament.

The full 14 player squad with club and country representations in brackets, managed by Sylvia Jenkins is

Sylvia Jenkins (Mandurah, Portugal)
Tina Glasson (Mandurah, Australian)
Debbie Clinton (Mandurah, New Zealand)
Penny TannerHoath (Melville, Australian)
Kerry Henry (Subiaco, Australian)
Suzy Blake (East Fremantle, Australian)
Kelly Anne Jardin (Bassendean, New Zealand)
Michelle Colebrook (East Fremantle, England)
Vari Wheater (Leeming, Australian)
Rachel Pepper (Vic Park, Ireland)
Karen Denny (Cockburn, England)
Claire Lyons (Cockburn, Australian)
Dorte Guldbrandt (Hammersley, Denmark)
Danelle Nicolle (Kalgoorlie, Australian)

Rose Maree Hoath (Team Mascot, 8 years old)

Players draw from the Women’s State Leagues, Metropolitan Leagues and Regional competitions from Mandurah to Perth and the Goldfields.

The team carries a tradition of winning a medal at every tournament they have competed in over the last two decades.

Thanks to Football West and ProTech Distributors, the team has kept their travel costs right down.

Follow the team on http://nerangsoccerclub.com/panpacfixtures/fixtures/report.php

2014 FIFA Ballon d’Or Top 10 nominees announced

October 24, 2014 By: Penny Category: WA on the world stage, World Football

2014 FIFA Ballon d’Or Top 10 nominees announced

FIFA have released the Top 10 nominees for the 2014 Ballon d’Or.

Reigning Player of the Year Nadine Angerer, current European Player of the Year Nadine Keßler and current AFC Player of the Year Aya Miyama are among the leading contenders for the Player of the Year.

On the coaching side German FIFA U20 Women’s World Cup winning coach Maren Meinert, Wolfsburg’s Ralf Kellermann, Japan’s Asian Cup winning coach Norio Sasaki and Seattle Reign coach Laura Harvey are among the contenders for Coach of the Year.

The nominees have been chosen by FIFA’s Committee for Women’s Football and the FIFA Women’s World Cup and a group of experts from France Football.

This list will be reduced to three players and announced on 1 December 2014.

From the shortlist, journalists, national coaches and captains will vote to se who will succeed German captain and goalkeeper Nadine Angerer as the FIFA Women’s World Player of the Year.

The winners of all of the awards will be revealed at the FIFA Ballon d’Or gala in Zurich on 12 January 2015.


Player of the Year Nominees

Nadine Angerer (Germany), Verónica Boquete (Spain), Nilla Fischer (Sweden), Nahomi Kawasumi (Japan), Nadine Kessler (Germany), Aya Miyama (Japan), Louisa Necib (France), Lotta Schelin (Sweden), Marta (Brazil), Abby Wambach (USA)

Coach of the Year Nominees

Philippe Bergeroo (France/France national team), Peter Dedevbo (Nigeria/Nigeria U-20 national team), Laura Harvey (England/Seattle Reign FC), Ralf Kellermann (Germany/VfL Wolfsburg), Maren Meinert (Germany/Germany U-20 national team), Norio Sasaki (Japan/Japan national team), Pia Sundhage (Sweden/Sweden national team), Asako Takemoto Takakura (Japan/Japan U-17 national team), Jorge Vilda (Spain/Spain U-17 national team and U-19 national team), Martina Voss-Tecklenburg (Germany/Switzerland national team).

thewomensgame.com

Perth Glory v Adelaide United preview

October 24, 2014 By: Penny Category: W League

Perth Glory will be aiming to build further on their club record seven successive wins when they visit Adelaide United on Saturday.

Adelaide United v Perth Glory

Saturday 25 October 2014

Adelaide Shores Football Centre, Adelaide

Local kick-off: 2.30pm (3pm AEDT)

Join the conversation on Twitter using match hashtag #ADLvPER

The Glory are in rare form but Adelaide have genuine cause to believe they can cause an upset.

The Lady Reds caused a surprise last weekend with a 3-2 victory at Canberra United – a first-ever win in the nation’s capital – for their opening three-pointer of the season.

After a stuttering start to the campaign Adelaide are finally showing signs of reaching the kind of form they achieved last season when they fell agonisingly short of a maiden finals appearance.

In-form Glory forward Sam Kerr missed last weekend’s tough win over Sydney FC with a hamstring complaint, and is again set to be missing

So too, the Glory will be without influential playmaker Collette McCallum who is being rested for the trip to Adelaide.

Glory striker Kate Gill, who has netted a league-high 10 goals this term, will be looking to celebrate her 50th Westfield W-League match in style.

Adelaide United squad: 1. Melissa Barbieri (gk), 2. Monique Iannella, 3. Danielle Brogan, 4. 6. Dylan Holmes, 7. Katrine Pedersen, 8. Emily Condon, 9. Lisa-Marie Woods, 10. Alexandra Chidiac, 11. Isabel Hodgson, 12.Daila-Tais Borg, 15. Jenna McCormick, 16. Katie Holtham, 17. Tiarn Powell, 20. Sarah Willacy (gk), 23. Kristy Moore (C)

Ins: none

Outs: none

Unavailable: none

Perth Glory squad: 1. Mackenzie Arnold (gk), 2. Sarah Carroll, 3. Carys Hawkins, 4. Bronwyn Studman, 5. Shannon May, 6. Alanna Kennedy, 7. Gabrielle Marzano, 8. Shawn Billam, 9. Caitlin Foord, 12. Kate Gill, 13. Elisa D’Ovidio, 15. Shelina Zadorsky, 16. Thia Eastman, 17. Marianna Tabain, 18. Gabrielle Dal Busco (gk)

Ins: Thia Eastman (promoted)

Outs: Collette McCallum

Unavailable: Sam Kerr (hamstring – one week)

http://www.w-league.com.au/article/preview-adelaide-united-v-perth-glory/146l53kbq88gh112fm72ihxtiq

WORLD FOOTBALL PROGRAMME 107.9FM MEDIA RELEASE

October 23, 2014 By: Penny Category: Football in the Media

wfp-saturday-25-october-20141

Guests this week-

Emma Neville (School Sports)

Monica Beazley (Football West)

Damien DeBohun (FFA)

Jason Brewer (Perth Glory)

Nicolas Tatasciori (AMateur World Cup)

Have your say on football’s future

October 23, 2014 By: Penny Category: Club Noticeboard

Thursday, October 23, 2014

As part of Chief Executive David Gallop’s recent “State of the Game” address, he announced Football Federation Australia’s intention to create a National Plan for football.


Football West News

A significant part of that plan involved consultation with all football stakeholders around the country.

Opens external link in new windowRead the State of the Game address here: http://www.footballaustralia.com.au/article/state-of-the-game-david-gallops-address/qpez06pyeqn018g2jywy48r5s

Next week the WA football community will get its opportunity to contribute to the National Plan.

Key FFA officials, including Hyundai A-League chief Damien de Bohun, will listen to your thoughts on the game at Perth Soccer Club’s Dorrien Gardens on Tuesday, October 28, at 7pm.

Conversation topics include:
o    The cost of football
o    The governance of football
o    Grassroots facilities, referees and coaches
o    The development of elite youth players
o    What should we be trying to achieve with the national team?
o    What should our competitions look like?
o    How do we grow the supporter base of Australian football?

This event will be an interactive experience and is your opportunity to give your opinions on the key questions facing the game.

For catering and space purposes, registration is vital. You can be part of this special event by sending an email stating your name and club, association or organisation (if relevant) to alex.novatsis@footballwest.com.au before 5pm on Monday, October 27.

WSC minutes October 2014

October 22, 2014 By: Penny Category: Women's Standing Committee

wsc-minutes-081020141

The World Football Programme

October 16, 2014 By: Penny Category: Football in the Media

wfp-saturday-18-october-2014

On Radio Fremantle’s The World Football Programme on 107.9fm this Saturday, Don Evans, Rachel Collier and Penny Tanner talk up the football festival this weekend. Both W League and A League Perth Glory teams are at home. The Glory Women are top of the table and playing second placed  Sydney FC Saturday at Ashfield and Glory play Brisbane Roar Sunday at NIB. The WFP Team reviews the Gold Medal Awards with Monica Beazley and previews the upcoming Trophy Presentation Day at the WA Museum Grounds in the Perth Cultural Centre next week. Keith Wood from Football West reviews the Sunday competitions and Chris Brady joins the discussion from Caversham Athletic’s POV. Scott McIntyre from SBS fills us in with FFA Cup, Socceroos and the new ISL and Ann Odong reviews local and national women’s football. Text your news and comments to 0408921832 or post it to the WFP facebook page. The show streams live on radiofremantle.com and archives for one week.

Guests in studio
Don Evans
Rachel Collier

Guests by phone:
10-11am
Monica Beazley WA
Keith Wood WA
Chris Brady WA
11-12
Scott McIntyre AEST plus 3 hours
Jason Brewer WA
Ann Odong AEST plus 3 hours

Trophy Presentation Day on October 26

October 16, 2014 By: Penny Category: Club Noticeboard, Trophy winners

Thursday, October 16, 2014

Football West will recognise the achievements of teams and players in the Sunday, Metropolitan, Masters and Women’s Leagues, as well as the National Premier Leagues WA U18 and U20 competitions, at a Trophy Presentation Day on Sunday, October 26.


The League winners from more than 40 divisions will be presented with their trophies and medals in a festival atmosphere at the WA Museum grounds.

Winners of the Fairest and Best Awards from the Sunday Leagues and Women’s State Leagues will also be recognised as part of the celebrations in Northbridge.

What: Trophy Presentation Day
When: Sunday, October 26
Where: WA Museum grounds, Cultural Centre Garden, Northbridge.
Time: 11am to 3pm

Below is a full list of awards that will be presented/recognized on the 26 October:

Team awards:

NPL WA Under 20s League Winners

NPL WA Under 20s Champions

NPL WA Under 18s League Winners

NPL WA Under 18s Champions

Division Two Under 18’s

Division One Under 18’s

State League Under 18s Cup

Division Two Reserves

Division One Reserves

State League Reserves Cup

Women’s State League Division One Reserves

Women’s State League Premier Division Reserves

Division Six

Division Five

Division Four

Division Three

Division Two

Division One

Metropolitan South Division Four

Metropolitan South Division Three

Metropolitan South Division Two

Metropolitan South Division One

Metropolitan North Division Five

Metropolitan North Division Four

Metropolitan North Division Three

Metropolitan North Division Two

Metropolitan North Division One

Metropolitan Division One

Metropolitan Premier

Metropolitan Cup

Masters Over 45s

Masters South Division Three

Masters South Division Two

Masters South Division One

Masters North Division Three

Masters North Division Two

Masters North Division One

Masters Division One

Masters Premier Division

Masters Cup

Division Five Reserves

Division Five

Division Four Reserves

Division Four

Division Three Reserves

Division Three

Division Two Reserves

Division Two

Division One Reserves

Division One

Premier Reserves

Sunday League Reserves Cup

Individual Awards:

All Flags State League

Golden Boot – Division Two Under 18’s

Player of the Year – Division Two Under 18’s

Golden Boot – Division One Under 18’s

Player of the Year – Division One Under 18’s

Division Two Reserves Golden Boot

Division One Reserves Golden Boot

Bankwest Women’s State  League

Golden Boot – Division One Reserves

Player of the Year – Division One Reserves

Golden Boot – Premier Reserves

Player of the Year – Premier Reserves

Bankwest Women’s Metropolitan League

Golden Boot – Division Six

Golden Boot – Division Five

Golden Boot – Division Four

Golden Boot – Division Three

Golden Boot – Division Two

Golden Boot – Division One

MySolar Metropolitan League

Golden Boot – South Division Four

Golden Boot – South Division Three

Golden Boot – South Division Two

Golden Boot – South Division One

Golden Boot – North Division Five

Golden Boot – North Division Four

Golden Boot – North Division Three

Golden Boot – North Division Two

Golden Boot – North Division One

Golden Boot – Division One

Golden Boot – Premier Division

MySolar Masters League

Golden Boot – Golden Oldies

Golden Boot – South Division Three

Golden Boot – South Division Two

Golden Boot – South Division One

Golden Boot – North Division Three

Golden Boot – North Division Two

Golden Boot – North Division One

Golden Boot – Division One

Golden Boot – Premier Division

MySolar Sunday League

Golden Boot – Division Five Reserves

Player of the Year – Division Five Reserves

Golden Boot – Division Five

Player of the Year – Division Five

Golden Boot – Division Four Reserves

Player of the Year – Division Four Reserves

Golden Boot – Division Four

Player of the Year – Division Four

Golden Boot – Division Three Reserves

Player of the Year – Division Three Reserves

Golden Boot – Division Three

Player of the Year – Division Three

Golden Boot – Division Two Reserves

Player of the Year – Division Two Reserves

Golden Boot – Division Two

Player of the Year – Division Two

Golden Boot – Division One Reserves

Player of the Year – Division One Reserves

Golden Boot – Division One

Player of the Year – Division One

Golden Boot – Premier Reserves

Player of the Year – Premier Reserves

footballwest.com.au

Gold Medal Awards winners

October 12, 2014 By: Penny Category: Club Noticeboard, Trophy winners

Name

Club

AWARD

Clark Keltie

Perth Soccer Club

Denis McInerney Ford Gold Medal

Mitchell Castrilli

Armadale

NPL WA The West Australian Goal of the Season

Teeboy Kamara

Inglewood United

Dylan Tombides Young Player of the Year

Adam Carlino

Perth SC

NPL WA U18 Golden Boot

Adam Carlino

Perth SC

NPL WA U18 Player of the Year

Robert Petkov

Stirling Lions

NPL WA U20 Golden Boot

Stefan Valentini

Balcatta

NPL WA U20 Player of the Year

Andy Banks

ECU Joondalup

NPL WA First Team Goalkeeper of the Year

David Micevski

Stirling Lions

NPL WA First Team Golden Boot

Chris Coyne

Bayswater City

NPL First Team Coach of the Year

Kyle King

Morley-Windmills

All Flags State League Division One Golden Boot

Kyle King

Morley-Windmills

All Flags State League Division One Player of the Year

John O’Reilly

Shamrock Rovers

All Flags State League Division One Coach of the Year

Adam Buckley

Joondalup United

All Flags State League Division Two Golden Boot

Adam Buckley

Joondalup United

All Flags State League Division Two Player of the Year

Daniel Smith

Joondalup United

All Flags State League Division Two Coach of the Year

Francisco Jorquera

Fremantle Croatia

MySolar Sunday League Premier Division Player of the Year

Gavin Knight

Gwelup Croatia

MySolar Sunday League Premier Division Player of the Year

Gavin Knight

Gwelup Croatia

MySolar Sunday League Premier Division Golden Boot

Ante Ramic

Fremantle Croatia

MySolar Sunday League Premier Division Goalkeeper of the Year

Alex Carter

North Perth United

MySolar Sunday League Premier Division Coach of the Year

Gabby Dal Busco

NTC Girls

BankWest Women’s State League Premier Division Goalkeeper of the Year

Brooke Johnston

Queens Park

BankWest Women’s State League Premier Division Player of the Year

Brooke Johnston

Queens Park

BankWest Women’s State League Premier Division Golden Boot

Tim Hodgson

Northern Redbacks

BankWest Women’s State League Premier Division Coach of the Year

Jessica Hunter

Leeming Strikers

BankWest Women’s State League Division One Player of the Year

Rebecca Bennett

Quinns

BankWest Women’s State League Division One Golden Boot Winner

David Scragg

Quinns

BankWest Women’s State League Division One Coach of the Year

Christopher Cairns

Disabilities in Football – Player Achievement Award (David Cantoni Medal)

Anna Caratozzolo

Bayswater City

Football West Volunteer of the Year

Brad Forbes

Subiaco AFC

David Schrandt Administrator of the Year

Adam Fielding

Referee

Bankwest Golden Whistle

Josh Mannella

Referee

Bankwest Assistant Referee of the Year

Arvin Shanmuganathan

Referee

Bankwest Referee Encouragement Award

footballwest.com.au

All other womens leagues are being recognised Sunday October 26.

Glory still flying high

October 12, 2014 By: Penny Category: W League

Mackenzie Arnold was outstanding for Glory. Photo: Getty Images

Saturday, October 11, 2014

A double from Kate Gill and Shelina Zadorsky’s first Westfield W-League goal extended to five matches Perth Glory’s record winning start to a season as Canberra United were beaten 3-0 at Ashfield Sports Club today.


Football West News

Zadorsky opened the scoring in the 14th minute before Gill struck a 63rd-minute penalty and then crashed home a second with 10 minutes to play to give Glory their first win over Canberra in 11 attempts.

League-leading Glory were indebted to goalkeeper Mackenzie Arnold, who made a string of fine saves against a Canberra side which failed to make the most of a hatful of chances.

Arnold was delighted at having kept the opposition scoreless for the first time this season.

“We knew it was going to be a challenge coming out against Canberra United but we all pulled together well and we’re really glad to get our first clean sheet and a win,” she said.

“It’s my first time on top of the table. It’s going to be a tough game against Sydney next week to try and battle it out and stay there.”

Arnold’s heroics started after just four minutes when she denied Ashleigh Sykes and she continued to provide stubborn resistance, twice disappointing both Canberra skipper Nicole Begg and Lori Lindsey in an impressive opening 45 minutes.

But while Canberra enjoyed the better share of possession and chances during the early exchanges, Glory were more clinical in front of goal.

Just a minute after Marianna Tabain’s stinging volley was brilliantly saved by Canberra’s former Glory goalkeeper Chantel Jones, Zadorsky broke the deadlock.

This time Jones was unable to hang on to Bronwyn Studman’s effort and Zadorsky was on hand to head the ball over the line, despite Canberra’s desperate attempts to clear.

Michelle Heyman had the ball in the net for the visitors in the 23rd minute after a ball over the top from Lindsey but the flag had been raised for offside.

Matildas attacker Caitlin Foord was first to threaten in the second half but her 52nd-minute shot hit the side netting to the relief of Canberra keeper Jones.

Just two minutes later Glory failed to deal with a corner and Heyman’s shot from a tight angle clipped the outside of a post.

But soon after Jones had stopped Samantha Kerr from increasing Glory’s advantage the Canberra keeper was booked for her reaction to conceding a penalty when she brought down the Perth striker.

Gill stepped up and doubled Glory’s lead and then took her personal tally to 10 goals for the season when she smashed the ball home after Jones had saved her initial header.

Glory coach Jamie Harnwell praised Arnold’s performance and conceded his side had been slightly fortunate to have won by three goals.

“Canberra had enough chances to have scored so that was a bit disappointing but when you’ve got someone like Macca, who pulls out a blinder for us today, it’s nice to get the win,” Harnwell said.

“To get out to 3-0 was great for us because we could settle a little bit and relax but they would probably feel a little hard done by.”

Glory will have home comfort again next Saturday when they host Sydney.

Perth Glory 2 (Zadorsky 14min, Gill pen 63, 80min)
Canberra 0
Ashfield Sports Club
October 11, 2014

Perth Glory: 1. Mackenzie ARNOLD, 2. Sarah CARROLL (3. Carys HAWKINS 84min), 4. Bronwyn STUDMAN, 6. Alanna KENNEDY, 9. Caitlin FOORD, 12. Kate GILL, 13. Elisa D’OVIDIO (5. Shannon MAY 46min), 14. Collette MCCALLUM (8. Shawn BILLAM 75min), 15. Shelina ZADORSKY, 17. Marianna TABAIN, 20. Samantha KERR.
Substitutes not used: GK. Gabby DAL BUSCO.
Yellow cards: D’Ovidio 44min.

Canberra United: 1. Chantel JONES, 2. Catherine BROWN (17. Holly HOUSTON 81min), 3. Julia DE ANGELIS (15. Tegan RIDING 88min), 6. Caitlin MUNOZ, 7. Ellie BRUSH, 11. Michelle HEYMAN, 12. Sally ROJAHN, 13. Nicole BEGG (capt), 14. Ashleigh SYKES, 16. Lori LINDSEY, 22. Stephanie OCHS.
Substitutes: 18. Rebecca KITING, GK. Melissa MAIZELS.
Yellow cards: Brush 31min, Jones 62