Auswest Fencing & Wrought Iron

Archive for April, 2012

Kelme competition and The World Football Programme

April 26, 2012 By: Penny Category: Club Noticeboard, Football in the Media

Taster 1

Kelme will provide a playing strip to the value of $900.00

Taster 2

You must be a member of FBW and Radio Fremantle

Taster 3

The competition runs through April 2012

The World Football Programme (WFP) team are looking for a club song in the spirit of the game. The winning club will win a full strip (shirt, shorts and socks) to the value of $900.00 from Kelme.

1. Club and its entry individuals must be a Radio Fremantle station member and registered with FootballWest (FBW). Station membership is gratefully received and is non refundable should this competition not proceed.

2. Club must endorse the entry

3. Reason, sense and ethics prevail. The club’s entry must not break the laws of the land, station, ACMA or FBW rules especially regards bringing the game into disrepute.

4. Runs through month of April

5. Entries are judged by combination of WFP team rating and votes and number of likes on Facebook. The WFP team are finalist judges and their nominees and their decision is final and without appeal

6. Entries must be in a format that can be posted on you tube and posted to the WFP facebook site for public attention

7. A minimum of 5 entries must be received for the competition to run.

8. Kelme will provide a full playing strip of 14 jerseys, shorts and socks value of $900.00 and WFP and Radio Fremantle is not responsible for any delay or problem in providing same

9. Club must provide an original club theme song that reflects the views, philosophy and image of the club and must not be a karaoke or mock entry. A cover of another artist’s song is acceptable as an entry if in law it is so and is stated as such

10. Entry must be a maximum of 4 minutes inclusive of an introduction of club and individuals and explanation of theme song

11. The WFP team will remove distasteful entries, report offensive behaviour and not consider said entry if it considers the entry not in the spirit of the game and this competition

12. On completion of the competition period the WFP will have one week to assess entries and speak with clubs as required before announcing the winner the next Saturday after the end of April unless this is an Easter weekend or is within 7 days of end of April. In which case the winner is announced the following Saturday

13. The winning entry will be put into the public domain via website, facebook, radio and various other media as may be determined by the WFP Team..

FBW is Football West

WFP is The World Football Programme 107.9FM Radio Programme

WFP Team are the Programme presenters and their nominees

Facebook site is https://www.facebook.com/WPF107.9FM

Enquiries direct to Penny TannerHoath via text or call 0408921832.p

Sam Kerr back in the Matildas camp

April 19, 2012 By: Penny Category: State Teams and Programmes, W League

A Westfield Matildas development squad will enter their second camp of the year in Canberra today (19-22 April).

Westfield Matildas Head Coach Tom Sermanni has selected a 35-player squad for the three day training camp at the Australian Institute of Sport.

“We had a fantastic camp in Wollongong last month and some of the players that have been brought into the squad have really stepped up to the rigours of national team training well,” said Sermanni.

“At this camp we are also bringing in some of our injured players, including Bubs (Melissa Barbieri), Sam Kerr, KK (Elise Kellond-Knight) and Lauren Colthorpe, to monitor their rehab and check on their progress.

“It’s a big squad this time around which means we will be able to try a lot of different things and continue to test out some of the younger players as we move towards our next Asian and World Cup cycle.”

The Westfield Matildas camp also coincides with the FFA National Junior Championships for Girls also held in Canberra.

Westfield Matildas development squad
Australian Institute of Sport
April 19-22, 2012

*Perth Glory players in bold

ALLEN Teigen
ANDREWS Tara (U18)
ARNOLD Mackenzie (U18)
BARBIERI Melissa
BISSET Jennifer
BOLGER Nicola
BROGAN Danielle
BROWN Ashley (U18)
BRUSH Ellie
BURKE Trudy
BUTT Tameka
CATLEY Stephanie
CHECKER Emma (U18)
COLTHORPE Lauren
COOPER Caitlin
DAVEY Brianna (U18)
FOORD Caitlin (U18)
GARRIOCK Heather
GIELNIK Emily
GILL Kathryn
GORRY Katrina
KELLOND-KNIGHT Elise
KENNEDY Alanna (U18)
KERR Samantha (U18)
MCLAREN Sian
PERRY Ellyse
POLIAS Teresa
ROLLASON Renee
SIMON Kyah
SLATYER Thea
SPENCE Brooke
SYKES Nicole
UZUNLAR Servet
WALSH Sarah
YEOMAN-DALE Georgia

www.footballwest.com.au

Ann Gourley on 107.9FM radio

April 19, 2012 By: Penny Category: Football in the Media

21042012-wfp-mr

Penny is joined by John O’Connell, Roger Males and Graham Normanton in the studio this week in the lead in to the A League Final Sunday.

We catch up with State League Coach Ann Gourley between 9-930am about the changes at the club over the last year.

Under 13 girls Championships in Canberra

April 18, 2012 By: Penny Category: State Teams and Programmes

State Under 13 Girls bound for Canberra

Western Australia’s State Under 13 Girls squad is ready for the challenge that lies ahead at the National Youth Championships next week, according to coach Elisa D’Ovidio.

WA will play five games over the three-day tournament in Group B alongside NSW Country, VIC Country and Tasmania.

“The girls have been training together for a good solid seven weeks, three nights per week,” said D’Ovidio.

“They have progressed tremendously since the beginning and have shown some promising signs in some of their scratch matches against the boys.

“I am really happy with where they are at and have great belief in the girls that they will do quite well in Canberra.”

D’Ovidio also says playing attractive football is her main priority.

“You always want to try finish top of your group, but my aim is to play good football and hopefully get one or two players identified from WA, as this group has some very talented girls who have shown they can compete at a higher level.

“I am looking forward to watching some of these girls shine and let’s hope all their hard work pays off at the end.”

The tournament kicks off on Wednesday 18 April at Hawker Stadium in Canberra.

2012 WA State Under 13 Girls Squad

No. Name Suburb

1

Olivia Stowell City Beach

2

Abbey Meakins (c) Woodlands

3

Sophie Hobson (vc) Iluka

4

Sofie Osbourne Palmyra

5

Isabella Foletta Stirling

6

Ellie De Monte High Wycombe

7

Roisin Connolly City Beach

8

Thea Harpley Green Coolbinia

9

Georgia Donaldson (vc) The Vines

10

Alexia Moreno Dianella

11

Maddison Guy Hilarys

12

Tessa De Leo Mt Lawley

13

Melanie Doeglas Ballajura

14

Georgia Crawley Somerley

15

Alyssa Vam Huerck Dalkeith

16

Sara Riou Carine

Coach: Elisa D’Ovidio
Assistant Coach: Ciara Conway
Team Manager: Lindsay Aldrick
Physio: Lauren Mccreary

*Attached is a copy of the draw. All fixtures are listed in local time.

www.footballwest.com.au

Womens Cup Round 2

April 18, 2012 By: Penny Category: Competitions

Round 1

TIME HOME TEAM AWAY TEAM VENUE
1:00 PM
Wed 25/Apr
Floreat Athena FC (DV5) Lynwood United FC (DV2) Britannia Reserve A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Wed 25/Apr
Curtin University SC (DV5) Mandurah City FC (DV2) Edinburgh Oval B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Wed 25/Apr
Dynamos SC North Beach (Res) Forrest Park Bunbury (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Wed 25/Apr
Quinns FC (DV1) North Beach SC (DV1) Gumblossom Park A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Wed 25/Apr
Quinns FC (Res) Kingsley SC (DV3) Gumblossom Park C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Wed 25/Apr
Perth Hills United FC Woodvale FC 9DV3) Harry Riseborough Ground A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Wed 25/Apr
Olympic Kingsway SC Cockburn City SC (DV1) Kingsway Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Wed 25/Apr
Sporting Warriors (DV5) Blackwood United SC Miles Park A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Wed 25/Apr
Sorrento FC (DV4) Curtin University SC (DV1) Percy Doyle Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Wed 25/Apr
Brooklands FC Subiaco AFC (DV1) Woodford Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

2:00 PM
Wed 25/Apr
Port Kennedy SC (DV2) Rockingham Womens & Girls SC (DV6) Koorana Reserve 1A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

2:00 PM
Wed 25/Apr
North Lake SC (DV3) Melville City FC (DV1) Spanish Club of Western Australia A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Wed 25/Apr
Northern Redbacks Res Noranda SC (Res) Celebration Park A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Wed 25/Apr
Queens Park Res Fremantle United SC Coker Park A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Wed 25/Apr
Kelmscott Roos SC (DV1) Balga SC (DV3) Frye Park B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Wed 25/Apr
Balcatta SC (Res) Kelmscott Roos (Res) Grindleford Reserve 2 (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Wed 25/Apr
Beckenham Angels (Res) UWA-Nedlands FC (DV2) Mills Park No 3 A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Wed 25/Apr
Subiaco AFC (Res) Wembley Downs SC (DV2) Rosalie Park B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Wed 25/Apr
North Lake SC (DV6) Bassendean Caledonian (DV2) Spanish Club of Western Australia B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

BYE Centenary FC (DV3)

Women’s Cup Preliminary Round results

April 18, 2012 By: Penny Category: Competitions

Preliminary Round

TIME HOME TEAM AWAY TEAM VENUE
11:00 AM
Mon 9/Apr
Armadale SC (DV4) 0 3 Brooklands FC Alfred Skeet Reserve C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

11:00 AM
Mon 9/Apr
Wembley Downs SC (DV6) 2 18 Floreat Athena FC (DV5) Butlers Reserve 4 (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

11:00 AM
Mon 9/Apr
East Fremantle SC (DV6) 0 3 East Fremantle (Res) Gilbert Fraser Oval (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

11:00 AM
Mon 9/Apr
Melville City FC (DV3) 0 9 Woodvale FC 9DV3) Len Shearer Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:00 PM
Mon 9/Apr
Lynwood United FC (DV2) 3 0 Perth Royals SC Hossack Reserve A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:00 PM
Mon 9/Apr
Bassendean Caledonian SC (DV5) 1 4 Bassendean Caledonian (DV2) Jubilee Reserve A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:00 PM
Mon 9/Apr
North Lake SC (DV6) 3 0 NTC 15s (Res) Spanish Club of Western Australia B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:00 PM
Mon 9/Apr
Swan United FC (DV4) 3 0 Beckenham Angels SC (DV3) Swan View Park B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:30 PM
Mon 9/Apr
Hamersley Rovers SC (DV6) 0 3 Noranda SC (Res) Carine Open Space C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:30 PM
Mon 9/Apr
Fremantle United SC 20 0 CN Canning International (DV6) Hilton Reserve C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:45 PM
Mon 9/Apr
Kelmscott Roos (Res) 3 0 Ellenbrook United FC (DV6) Frye Park B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Curtin University (Res) 3 0 East Fremantle SC (DV5) Edinburgh Oval A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Perth SC (DV3) 0 3 Sporting Warriors (DV5) Forrest Park A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Dynamos SC 3 0 Western Knights SC (DV6) Forrest Park Bunbury (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
East Fremantle SC (DV4) 0 3 Queens Park Res Gilbert Fraser Oval (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Quinns FC (DV4) 0 3 Quinns FC (Res) Gumblossom Park B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Olympic Kingsway SC 3 0 North Beach SC (DV5) Kingsway Reserve C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Melville City (Res) 2 4 Centenary FC (DV3) Len Shearer Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Kalamunda United FC (DV3) East Fremantle SC (DV2) Maida Vale Reserve 2 (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Sorrento FC (DV4) 3 0 Warnbro Strikers (Res) Percy Doyle Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Balga SC (DV3) 3 0 Forrestfield United SC (DV6) Princess Road Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Rockingham Womens & Girls SC (DV5) 0 3 Kingsley SC (DV3) Shoalwater Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

2:00 PM
Mon 9/Apr
Port Kennedy SC (DV2) 3 0 Carlisle SC Koorana Reserve 1B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

2:00 PM
Mon 9/Apr
North Lake SC (DV3) 3 0 Warnbro Strikers SC (DV2) Spanish Club of Western Australia B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

2:30 PM
Mon 9/Apr
Hamersley Rovers SC (DV4) 2 4 Beckenham Angels (Res) Carine Open Space C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Armadale SC (DV3) 1 3 Subiaco AFC (Res) Alfred Skeet Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Blackwood United SC 3 0 Stirling Panthers SC (DV5) Balinup Oval (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Bunbury Forum Force (Res) 0 3 Noranda SC (DV4) Forrest Park Bunbury (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Balcatta SC (Res) 3 0 Leeming Strikers (Res) Grindleford Reserve 1 (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Perth Hills United FC 3 0 Stirling Lions SC Harry Riseborough Ground C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Mandurah City FC (DV6) 0 3 UWA-Nedlands FC (DV2) Hyundai Stadium C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
UWA-Nedlands (Res) 1 3 Northern Redbacks Res UWA Sports Park A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
UWA-Nedlands FC (DV3) 0 3 North Beach (Res) UWA Sports Park C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

4:00 PM
Mon 9/Apr
Cockburn City SC (DV1) 22 0 UWA-Nedlands FC (DV5) Beale Park E (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

League Placings 2012

April 18, 2012 By: Penny Category: Competitions

womens-league-placings-2012

Submitting match results for 2012

April 05, 2012 By: Penny Category: Club Noticeboard, Competitions

In 2012, all home clubs are required to submit results to Football West by one of the following means:
1.    By SMS to 0452 233 842 before 5:30pm
2.    By email to results@footballwest.com.au before 5:30pm
In the coming weeks, we shall also be releasing information on how clubs can enter results directly into SportingPulse, and further down the track, this will be possible via Football West’s iPhone app.
For now though, those clubs which are involved in cup matches this weekend should use either of the above methods for reporting your results. We wish you all the best for the season.

Women’s Cup Prelim Round

April 05, 2012 By: Penny Category: Club Noticeboard

Cup rounds start this Monday. Latest fixture times are:

Preliminary Round

TIME HOME TEAM AWAY TEAM VENUE
11:00 AM
Mon 9/Apr
Armadale SC (DV4) Brooklands FC Alfred Skeet Reserve C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

11:00 AM
Mon 9/Apr
Wembley Downs SC (DV6) Floreat Athena FC (DV5) Butlers Reserve 4 (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

11:00 AM
Mon 9/Apr
East Fremantle SC (DV6) East Fremantle (Res) Gilbert Fraser Oval (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

11:00 AM
Mon 9/Apr
Melville City FC (DV3) Woodvale FC 9DV3) Len Shearer Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:00 PM
Mon 9/Apr
Lynwood United FC (DV2) Perth Royals SC Hossack Reserve A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:00 PM
Mon 9/Apr
Bassendean Caledonian SC (DV5) Bassendean Caledonian (DV2) Jubilee Reserve A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:00 PM
Mon 9/Apr
North Lake SC (DV6) NTC 15s (Res) Spanish Club of Western Australia B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:00 PM
Mon 9/Apr
Swan United FC (DV4) Beckenham Angels SC (DV3) Swan View Park B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:30 PM
Mon 9/Apr
Hamersley Rovers SC (DV6) Noranda SC (Res) Carine Open Space C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:30 PM
Mon 9/Apr
Fremantle United SC CN Canning International (DV6) Hilton Reserve C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

12:45 PM
Mon 9/Apr
Kelmscott Roos (Res) Ellenbrook United FC (DV6) Frye Park B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Curtin University (Res) East Fremantle SC (DV5) Edinburgh Oval A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Perth SC (DV3) Sporting Warriors (DV5) Forrest Park A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Dynamos SC Western Knights SC (DV6) Forrest Park Bunbury (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
East Fremantle SC (DV4) Queens Park Res Gilbert Fraser Oval (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Quinns FC (DV4) Quinns FC (Res) Gumblossom Park B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Olympic Kingsway SC North Beach SC (DV5) Kingsway Reserve C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Melville City (Res) Centenary FC (DV3) Len Shearer Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Kalamunda United FC (DV3) East Fremantle SC (DV2) Maida Vale Reserve 2 (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Sorrento FC (DV4) Warnbro Strikers (Res) Percy Doyle Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Balga SC (DV3) Forrestfield United SC (DV6) Princess Road Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

1:00 PM
Mon 9/Apr
Rockingham Womens & Girls SC (DV5) Kingsley SC (DV3) Shoalwater Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

2:00 PM
Mon 9/Apr
Port Kennedy SC (DV2) Carlisle SC Koorana Reserve 1B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

2:00 PM
Mon 9/Apr
North Lake SC (DV3) Warnbro Strikers SC (DV2) Spanish Club of Western Australia B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

2:30 PM
Mon 9/Apr
Hamersley Rovers SC (DV4) Beckenham Angels (Res) Carine Open Space C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Armadale SC (DV3) Subiaco AFC (Res) Alfred Skeet Reserve B (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Blackwood United SC Stirling Panthers SC (DV5) Balinup Oval (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Bunbury Forum Force (Res) Noranda SC (DV4) Forrest Park Bunbury (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Balcatta SC (Res) Leeming Strikers (Res) Grindleford Reserve 1 (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Perth Hills United FC Stirling Lions SC Harry Riseborough Ground C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
Mandurah City FC (DV6) UWA-Nedlands FC (DV2) Hyundai Stadium C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
UWA-Nedlands (Res) Northern Redbacks Res UWA Sports Park A (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

3:00 PM
Mon 9/Apr
UWA-Nedlands FC (DV3) North Beach (Res) UWA Sports Park C (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results

4:00 PM
Mon 9/Apr
Cockburn City SC (DV1) UWA-Nedlands FC (DV5) Beale Park E (Map) Email Match Reminder
Match Report
Enter Results